Kategorie artykułów: Trening koni, Prowadzenie stajni i inne...

Treść bloga, dla większej przejrzystości, podzielona została na następujące działy tematyczne:

Trening koni, zajeżdżanie młodych koni, korekta koni

Katarzyna Komar
10-01-2020

Kiedy koń ponosi... co robić?

Najlepiej nie dopuszczać do tego aby koń ponosił, ale jeśli już się zdarzy... no właśnie, co wtedy?
Katarzyna Komar
30-09-2019

Jak poznać, czy trener koni rozumie konia?

Opracowanie na podstwie tekstu Ricka Gore - bezkompromisowego koniarza, jeśli chodzi o dobro konia...
Katarzyna Komar
20-06-2019

Wolta, półwolta… girawolta!

Wszyscy jeźdźcy znają figury takie jak wolta1 czy półwolta, wałkowane bez końca w zastępach lub indywidualnie na ujeżdżalniach szkółek rekreacyjnych. Ale cóż to takiego jest ta girawolta i dlaczego postanowiliśmy nazwę tego ćwiczenia nadać naszej stajni?
Katarzyna Komar
25-05-2019

Jak wybrać odpowiedniego trenera (dla swojego konia i nie tylko)?

Tłumaczenie tekstu Ricka Gore - bezkompromisowego koniarza, jeśli chodzi o dobro konia...
Katarzyna Komar
22-05-2019

Odnośnie tekstu "Kawalkator radzi..."

Żeby nie było, że się czepiam, gołosłownie w dodatku - ostatnio w internecie znalazłam ogłoszenie tej treści...
Katarzyna Komar
05-01-2019

Jak złapać konia na pastwisku?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: najlepiej wcale nie łapać. Najlepiej by było, gdyby to koń łapał nas. To jest oczywiście sytuacja idealna, do której należy dążyć. Ale nie oszukujmy się, Czytelniku – jeśli tu jesteś, to twoja sytuacja niewątpliwie od idealnej jest bardzo daleka ;)

Historia i kultura, podania, legendy

Katarzyna Komar
07-02-2020

Dziwna zapłata

Pecunia non olet – o prawdziwości tego starożytnego powiedzenia na własnej skórze przekonał się pewien kowalski czeladnik z północnych Czech...
Katarzyna Komar
15-01-2020

Widmowi rycerze na kasztanowatych ogierach

Legenda zamku Rychleby w Rakowej Dolinie w Górach Złotych.
Katarzyna Komar
11-10-2019

Wieszczy koń

Historia nietypowego żyrandola z Kamiennej Góry.
Katarzyna Komar
06-09-2019

Podanie o dzieciach z Półwsi

Ponura historia o tym, jak dzieci z Półwsi spotkały bezgłowego jeźdźca.
Katarzyna Komar
16-03-2019

Kawalkator radzi: w którym czasie źrzebce ze stada brać

W moich archiwach można znaleźć istne perełki. Tutaj akurat fragment naszego rodzimego traktatu o koniach i jeździe konnej. Publikuję ku zastanowieniu i przestrodze współczesnym "kawalkatorom", którzy uważają, że dwuletni koń już dawno powinien na siebie zarabiać; ba, mało tego, twierdzą, że "od zawsze" użytkowało się tak młode konie. No, jak widać, chyba jednak nie...
Katarzyna Komar
09-03-2019

Podanie o jeźdźcu z końskim kopytem

We wsiach w pobliżu Złotoryi, Świerzawy i Wlenia – w Pielgrzymce, Uniejowicach, Grodźcu, Nowym Kościele, Bełczynie nocnego łowcę uważało się za bezgłowego jeźdźca mającego końskie kopyto zamiast stopy...

Chów i hodowla koni

Katarzyna Komar
25-01-2020

Dlaczego Pearle Girl ma krótki ogon?

Ponieważ często jesteśmy pytani, dlaczego jedna z naszych klaczy ma tak mizerny ogon (właściwie – ogonek), postanowiliśmy zagłębić się nieco w historię i genetykę niektórych jej przodków, aby wyczerpująco odpowiedzieć wszystkim zainteresowanym.

Prowadzenie stajni, budowa infrastruktury, rozwiązania, transport

Katarzyna Komar
21-02-2020

Dlaczego NIE WOLNO dokarmiać cudzych koni – cz. 1

Mało jest tematów wzbudzających większe emocje wśród właścicieli stajni, zwłaszcza przydomowych, oraz pensjonariuszy ośrodków, w których prowadzona jest nauka jazdy (głównie dla dzieci), niż niekontrolowane dokarmianie.
Katarzyna Komar
04-08-2019

Koń to nie jest kajak!!!

Na blogu serwisu internetowego www.wsiodle.lodzkie.pl natrafiliśmy ostatnio na artykuł pt. „Czy można wypożyczyć konika do lasu?” autorstwa Izy Domagały ze Stajni Stara Dąbrowa. Tekst jest bardzo króciutki, ale inspirujący, bo i u nas zdarzały się już niejednokrotnie takie zapytania. Również, jak pani Iza, odpowiadałam zdecydowanie, że niestety, nie ma takiej możliwości – można się jedynie umówić na wyjazd w teren z instruktorem. Dlaczego?
Katarzyna Komar
10-07-2019

Dlaczego warto puszczać na wybieg konie bez kantarów - cz. 2

Raz już pisałam na blogu o tym, dlaczego warto puszczać na wybieg konie bez kantarów. Cały wpis dotyczył raczej naszego, ludzi, bezpieczeństwa, i to prawnego. Tym razem będzie o bezpieczeństwie koni. Będzie krótko, bo rzecz jest raczej oczywista.
Jerzy Komar
23-02-2019

TRACES, czyli konie w transporcie międzynarodowym

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób posługuje się dobrze przynajmniej jednym językiem obcym, a internet pełen jest ofert sprzedaży koni również w innych krajach Unii Europejskiej. Kiedyś chcieliśmy kupić z zagranicy konia, którego obserwowaliśmy właściwie od momentu narodzin. Jednak kiedy zaczęliśmy rozpytywać znajomych i czytać, jak się właściwie transportuje konie między krajami UE i jak wygląda kwarantanna, okazało się, że mało kto w ogóle coś na ten temat wie.
Jerzy Komar
16-02-2019

Woda w stajni, moda czy konieczność?

Jeżdżąc po stajniach w całej Europie, widywałem, zwłaszcza na południu kontynentu automatyczne poidła, i o ile mowa o południu Francji czy Hiszpanii, jest to wygodne rozwiązanie nie nastręczające problemów zimą. Jednak w klimacie bardziej zbliżonym do naszego zimą woda czasem zamarza.
Katarzyna Komar
26-01-2019

Dlaczego warto puszczać na wybieg konie bez kantarów – cz. 1

Pewne deszczowe niedzielne popołudnie w pełni lata. Po ukończeniu zwykłych obrządków wracamy do domu odpocząć trochę, nadrobić lekturę, popracować przy komputerze. Latem tylko w deszczowe dni mamy taką możliwość. Przez uchylone okno od ulicy słyszymy czyjeś głosy. Drogą idą starsi państwo z wnuczkami. Raptem gdzieś znikają. Za zakrętem ich nie widać. Niedobre przeczucie poderwało nas na nogi. Wyszliśmy na podwórze – nikogo ani śladu, ale od strony padoków słychać podniesione głosy. Biegniemy w tamtą stronę. I co się okazało?
Jerzy Komar
12-01-2019

Jak wyznaczyć czworobok?

Jeżdżąc po różnych stajniach zarówno w Polsce jak i w Europie, widywałem różne rozwiązania i zdziwiło mnie, jak często czworobok nie ma kształtu prostokąta. W tym wpisie postaram się przybliżyć metody wyznaczenia w terenie idealnego prostokąta.

Psychologia stajenna, behawiorystyka koni

Katarzyna Komar
14-02-2020

Nauka jazdy konnej dzieci

Pościel w koniki. Kubek w koniki. Tapeta w telefonie – też w koniki. Na ścianach pokoju – plakaty z końmi, na półkach – figurki i maskotki koni i kucyków. Dziecko nawet przez sen mówi tylko o koniach. Znasz to, Rodzicu? Lepiej rozejrzyj się za szkółką jazdy konnej...
Katarzyna Komar
02-01-2020

Szukanie pomocy czy atencji?

Do napisania tej notki zainspirował mnie, jak to często bywa, fantastyczny, choć już nienowy filmik Ricka Gore oraz nasze osobiste niedawne przeżycia. O nas za chwilę, tymczasem krótko streszczę – dla nieznających języka angielskiego – historię opowiedzianą w filmiku.
Katarzyna Komar
04-07-2019

Wujek Dobra Rada - cz. 2

Jak sobie z Wujkami radzić? Sposoby są uniwersalne. Jeśli chodzi o kontakt z osobami obcymi, zwłaszcza takimi, których raczej nigdy więcej nie spotkam, uśmiecham się grzecznie i milczę. Na pewno nie przekonuję, nie wykładam swoich racji, bo Wujek Dobra Rada absolutnie nie jest zainteresowany usłyszeniem dlaczego robię coś tak, jak robię. On chce z siebie wyrzucić potok pewnych wiadomości. Poza tym, czuje się uprawniony do pouczania mnie, bo jest mądrzejszy/starszy/lepszy/kuzyn szwagra wujka jego trzeciej żony widział kiedyś konia na jarmarku w mieście i on wie, że z końmi to trzeba inaczej...
Katarzyna Komar
24-06-2019

Wujek Dobra Rada - cz. 1

Zdaje się, że to Włosi powiadają, iż najgorszym podarunkiem jest niechciana porada. A z kolei jeden z naszych ulubionych końskich youtuberów, Rick Gore, powtarza, że jeżeli ktoś chce wtrącić się niepytany i nieproszony w twoją pracę z koniem, to nie ma bladego pojęcia, co robi i należy go natychmiast pogonić na cztery wiatry, bo stanowi zagrożenie. Trudno się nie zgodzić z jednym i z drugim...

Aktualności z naszej stajni

06-01-2020

Wyłączanie prywatnych gruntów z nowych obwodów łowieckich

Jeśli prowadzisz działalność jeździecką, hodowlę koni, masz gospodarstwo agroturystyczne lub ekologiczne, zastanów się nad wyłączeniem swoich gruntów z nowo powstających obwodów łowieckich – to może być w najbliższych latach ostatnia szansa.
13-04-2019

Do naszej stajni dołączyła klacz Wista

W związku z chęcią eksploracji pobliskich lasów, również w formie wyjazdów terenowych i rajdów dla naszych uczniów bądź innych jeźdźców, doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy jeszcze jednego konia. Wybór padł na uniwersalną rasę rajdowo-juczną, jaką jest koń huculski.

Humor, z końmi na wesoło

Katarzyna Komar
30-03-2019

Koń by się uśmiał

To cudeńko wiedzy hipologicznej znalazłam ponad rok temu na portalu Joemonster.org. Nie wierząc w to, co widzę, skopiowałam całą dyskusję na mój komputer. Początkowo miałam zamiar rozbić ten strumień świadomości na drobne kawałki i skomentować każdy z osobna, ale dałam spokój. Może dlatego, że ręce mi opadły. Zdobyłam się jedynie na wykropkowanie wulgaryzmów; pisownię i interpunkcję pozostawiłam w stanie oryginalnym. No cóż, Czytelnicy – bawcie się dobrze! Enjoy!
© Stajnia Girawolta Blog
Nasale Nowy Gródek 3
46-220 Byczyna
tel.: +48 731 085 161
e-mail: stajnia.girawolta@gmail.com